Poznáváme společně

Devět malotřídních škol se domluvilo, že se v pátek 6. 9. budou učit jinak. A tak přijelo do Slatiny 295 žáků a téměř třicet pedagogů z okolních škol. Celé páteční dopoledne procházeli školáci s učiteli vyznačenou trasu v okolí Slatiny a plnili různé úkoly.

Překonávali potok po laně, stříleli z luku, zkusili se projet na invalidním vozíku a podepsat se bez pomoc i zraku. U lesních pedagogů rozeznávali živočichy z našich lesů a přibíjeli hřebík do špalku.

V zámecké zahradě tvořili mandalu z kamínků, šišek, kůry a květů. Pomocí hasičské stříkačky se trefovali do terče. Trénovali postřeh a hledali schovaná, vycpaná zvířata v lese a mnoho dalších. Školy si sebou přivezly znak obce a strom přátelství. Listy stromu nahradily otisky dětských rukou se jmény. Na závěr nám lesní pedagogové rozdali dárky a než jsme se rozešli, tak nás s našimi stromy na památku prožitého dne natočil dron.

Celá akce proběhla v rámci projektu Místního akčního plánu II Obce s rozšířenou působností. Co to je? MAP II ORP Bílovec sdružuje školy a další aktéry vzdělávání, kteří se zajímají o vzdělávání a společně plánují rozvoj v této oblasti. Kromě tvoření plánů se zabývají např. i společnými aktivitami škol. Akci „Poznáváme spolu“ iniciovala Pracovní skupina pro malotřídní školy. Zástupci škol z Bravantic, Tísku, Albrechtiček, Pustějova, Velkých Albrechtic, Lubojat, Kujav, Staré Vsi a Slatiny se chtějí potkávat a sdílet zkušenosti s řešením problémů, které je trápí a jsou pro ně společné.

Zatímco byli žáci zaměstnáni aktivitami na stanovištích, na Obecním úřadě ve Slatině se setkali starostové zúčastněných malotřídních škol. Starosta Slatiny pan Luděk Míček, který ostatní starosty pozval a hostil, otevřeně přiznal: „Na první společné schůzce k projektu MAP jsem si pomyslel (a asi nejen já), že jde o další papírový projekt, který zaměstná starosty a jejich zastupitelstva a bude to papír pro papír.

Naštěstí postupem času byly moje černé myšlenky rozehnány a tento projekt byl a je hlavně o setkávání, předávání zkušeností a informací mezi učiteli, prostě o tom, co možná chybí občas i mezi starosty. Díky zpětné vazbě od pedagogů vím, že je to správný krok. Hlavně neformální setkání jim dávají nejvíce podnětů k jejich práci.“ Diskuze mezi starosty a zástupci realizačního týmu se týkala objasnění smyslu některých administrativních úkonů souvisejících s realizací projektu.

Starosta obce Tísek pan Miroslav Vašica k tomu dodal: „Pro mě jsou důležité praktické dopady projektu MAP II., tedy konkrétní dopad projektu na plnění rozvojových záměrů naší obce. Mám na mysli, že v případě, kdy obec podává žádost o dotaci na investiční projekty, které se týkají budov základních a mateřských škol nebo třeba školních hřišť, nám pomůže, pokud je daný projekt zahrnut ve Strategickém rámci investičních priorit MAP II., tento soulad může výrazně zvýšit šanci na přidělení dotace.“

Za přípravu a organizaci této akce děkujeme členům Pracovní skupiny pro malotřídní školy pod vedením Mgr. Michaely Zezulové ze Základní školy a Mateřské školy ve Slatině. Dále pak zástupcům státního podniku Lesy České republiky v čele s Janou Bezděkovou Bc., dobrovolným hasičům ze Slatiny a učitelům malotřídních škol, kteří připravili žákům zajímavé činnosti na jednotlivých
stanovištích.

Věříme, že se vydařená akce bude opakovat i v dalších letech a vedení se ujme jiná škola z našeho kraje.

Další fotografie ZDE